تعویض مفصل زانو

نوعی جراحی است که با استفاده از آن سطح مفصلی استخوان های ران و ساق در مفصل زانو را با یک سطح مصنوعی جایگزین می کنند.

دلایل انجام تعویض مفصل زانو

انحراف زانو،سفتی مفصل زانو،کج شکلی واضح،آرتریت روماتوئید(التهاب مفاصل)، استئومیلیت(التهاب استخوان).

مهمترین هدف تعویض مفصل زانو از بین بردن دردی است که در زانو براثر ساییدگی و آرتروز، روماتیسم و یا تخریب سطح مفصلی ایجاد شده است.در غالب اوقات مفصل مصنوعی زانو بیش از 20 سال عمر می کند.

سن،وزن و جنسیت بیمار عامل تعیین کننده در تصمیم گیری برای انجام جراحی نیست و مهمترین عامل در تصمیم گیری شدت درد بیمار و ناتوانی است.

آمادگی برای انجام عمل

چند روز قبل از بستری در بیمارستان،جراح ارتوپد برای شما آزمایشاتی تجویز می کند تا مطمئن شود که برای جراحی به اندازه کافی سالم هستید.که شامل:آزمایشات خون،الکتروکاردیاگرام برای سنجش قلب،آزمایشات ادرار،تصویر برداری با اشعه ایکس برای بررسی شش ها.

در صورت ابتلا به هر بیماری و یا مصرف هر گونه دارو  آن را به پزشک اطلاع دهید .

مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو

 بعد از جراحی تعویض مفصل زانو ، بیمار چند روز در بیمارستان مانده و در این مدت داروهایی به وی داده می شود. در بخش، بیمار ممکن است تا مدتی حالت گیجی داشته باشد که به تدریج بهبود می یابد.

اگر جراحی بیمار با بیهوشی عمومی انجام شده است، تا چند ساعت نباید چیزی برای خوردن به او داده شود . بعد از چند ساعت ، می توان پس از کسب اجازه از پرستار ابتدا چند قاشق آب به وی داد و اگر تحمل کرد و دچار ناراحتی نشد بتدریج به او مایعات بیشتری داد.

در مدتی که بیمار در بخش می  ماند تا وقتی که از بیمارستان مرخص می شود اقداماتی برای بیمار انجام می شود که عبارتند از :

در چند روز اول بعد از عمل درد بعد از جراحی که در همه بیماران البته با شدت و ضعف متفاوت وجود دارد با مسکن های قوی و بعد از آن با مسکن های معمولی کاهش پیدا می کند. مصرف مسکن تزریقی نباید زیاد باشد چون موجب مسمومیت می شود.

در چند روز بعد از عمل جراحی ، به بیمار آنتی بیوتیک تزریقی داده می شود تا احتمال عفونت بعد از عمل جراحی کاهش پیدا کند.

در حین عمل لوله هایی در مفصل زانو گذاشته می شود تا اگر خونی در محل جراحی جمع شده از طریق آن به خارج از بدن منتقل شود . این لوله ها بعد از 2-1 روز از محل عمل خارج می شوند.

پانسمان طبق دستور پزشک باید هر چند وقت یک بار تعویض شود.

اگر ترشحات زخم بیش از چند روز طول کشید یا بعد از چند روز ترشحات غلیظ یا زرد رنگ یا بودار شد باید به پزشک معالج اطلاع داد.

تا وقتی که بخیه ها خارج نشده اند، با آب تماس پیدا نکند.

در چند ماه اول بعد از عمل مختصری تورم در محل عمل و اندام تحتانی مبتلا وجود دارد که طبیعی است ولی هر گونه افزایش تورم باید به اطلاع پزشک ارتوپد معالج رسانده شود

از غذاهای پرپروتئین همراه با مکمل آهن جهت ترمیم بافت و تقویت قدرت عضلات تغذیه کنید.

علائم عفونت عبارتند از:تب بالا،لرز،ترشح از محل زخم،قرمزی و تورم در اطراف جای محل زخم جراحی،درد در موقع فعالیت و حتی استراحت.در این موارد بیمار باید فورا به پزشک معالج خود اطلاع دهد.

داروهایی برای جلوگیری از لخته شدن خون در اندامهای تحتانی به بیمار داده می شودکه تا مدت زمانی که پزشک مشخص کرده است باید مصرف شوند.با تمام این اوصاف باز احتمال تشکیل لخته به صفر نمی رسد و وجود دارد. وقوع علائم زیر ممکن است به علت تشکیل لخته در عروق اندام تحتانی باشد و با دیدن آن ها باید بلافاصله به پزشک معالج خود مراجعه  کنید:درد در پشت ساق،قرمزی در پشت ساق،تورم پا یا ساق یا ران.

وجود علائم زیر ممکن است نشانه این باشد که لخته به ریه رسیده است. در این موارد بیمار باید فورا به پزشک مراجعه کند:تنگی نفس ناگهانی،درد قفسه سینه بخصوص اگر با تنفس شدیدتر شود.

حرکات ورزشی را در سریع ترین زمان ممکن شروع کنید.ممکن است در ابتدا احساس ناراحتی کنید، اما این حرکات ورزشی بهبودی شما را سرعت می بخشند و در واقع درد پس از عمل شما را کاهش می دهند.

پمپ های مچ پا:با انقباض عضله ساق پا و عضلات ران به صورت ریتمیک پای خود را بالا و پایین ببرید.این حرکت را ادامه دهید تا بطور کامل بهبودی پیدا کنید و ورم مج پا و قسمت پایین پا به طور کامل از بین برود.

خم کردن زانو:زانوی خود را تا حد امکان خم کنید و در عین حال پای خود را روی رختخواب سر دهید.زانوی خود را در خم ترین وضعیت ممکن به مدت 5 تا 10 ثانیه نگه دارید و سپس آن را صاف کنید.

این حرکت را چندین بار تکرار کنید تا به طور کامل زانوی خود را خم کرده باشید.

پزشک شما را به یک فیزیوتراپیست به منظور انجام فیزیوتراپی تعویض مفصل زانو ارجاع می دهد. فیزیوتراپیست روش ها و تجهیزات سازگاری را برای شما به منظور فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو ارائه می کند که به شما در پیروی از دستورالعمل ها و توصیه ها و در عین حال اجرای فعالیت های روزانه کمک می کند.

عوارض بعد از تعویض مفصل زانو

عفونت مفصل زانو : احتمال عفونت مفصل زانو بعد از تعویض مفصل کمتر از دو درصد است ، ولی به علت اینکه در صورت وقوع بسیار خطرناک است اقدامات سخت گیرانه زیادی صورت می گیرد تا ایجاد نشود .

با انجام جراحی زانو، نشستن روی زمین ممکن نیست.

 

 

 

 بیمارستان سجاد کرمانشاه