واریکوسل چیست ؟

واریکوسل یک بیماری عروقی است که مربوط به ورید ها ( سیاهرگ ها ) یی است که در کیسه بیضه وجود دارد .

تشخیص:

تشخیص واریکوسل به دو صورت است : یکی به صورت خود آزمایی که در آن خود فرد به این خود آزمایی دست می زند و بدین صورت است که این ورید ها را به وسیله دو انگشت اشاره و شست لمس می شود و مکان آن بالاتر از خود بیضه و قرار دادن کیسه بیضه بین دو انگشت و حتما به صورت ایستاده است. در این حالت منظره شبیه کیسه پر از کرم لمس می شود ( در موارد شدید حتی به صورت ظاهری دیده نمی شود.)

روش دوم سونوگرافی است این روش یک روش مطمئن در تشخیص واریکوسل است که حتی موارد خفیف آن را نیز نمایش می دهد.

درجه بندی واریکوسل:

بر حسب شدت بیماری ( هر چه عروق گشادتر شده باشد ) به گرید 1و2و3 تقسیم می شود که نوع سه آن شدیدترین است که حتما باید جراحی شود.

 گرید 1: وریدها در حالت ایستاده قابل مشاهده اند.

گرید2: وریدها در حالت ایستاده قابل لمس می باشد.

گرید3: وریدها هنگام زور زدن قابل لمس می باشد.

پیش آگهی:

این بیماری یکی از علت های عقیمی در مردان می باشد. بدین صورت که دمای بیضه باید حدود 3 درجه خنک تر از بدن باشد و به علت گشاد شدن عروق در آن محل سبب گرم شدن بیضه و تحلیل رفتن آن می شود و از قوام و اندازه آن کاسته می شود. همچنین سبب کاهش تحرک و کاهش تعداد و افزایش مرگ اسپرم ها می شود.

واریکوسل میتواند باعث کاهش رشد بیضه گردد. همچنین با اثر بر اسپرم ها باعث کاهش حرکت و تعداد آن ها خواهد شد.

درمان :

در مان واریکوسل جراحی است بدین صورت که کمی بالاتر از ناحیه تناسلی برشی می دهند  وآن ورید را قطع می کنند و آن ورید به مرور تحلیل می رود و واریکوسل از بین می برد (شش ماه ) در این نوع جراحی احتمال عود بین 5 تا 25 درصد است.

 1- پس از عمل از کی می توان راه رفت ؟

حدود چند ساعت پس از عمل می توانید روی تخت بنشینید و پاها را از لبة تخت آویزان کنید و سپس با کمک همراه  راه بروید . ولی بهتر است تا 48 ساعت اول بعد از عمل فعالیت محدود داشته و فقط در موارد ضروری (مثلا برای رفتن به دستشویی) از جای خود حرکت کنید.

2-رژیم غذایی پس از عمل چیست؟

حدود 8 ساعت پس از عمل می توانید بتدریج از مایعات استفاده کنید. چنانچه از بیهوشی عمومی برای شما استفاده شده است ، بهتر است غذاهای معمولی را از روز بعد شروع کنید.

 3- پس از عمل چند روز باید بستری بود؟

چنانچه مشکل خاصی وجود نداشته باشد ، عصر همان روز یا صبح روز بعد از عمل ترخیص خواهید شد.

4-پس از چه مدت می توان به سر کار رفت ؟

از یک هفته پس از عمل می توان به فعالیت های عادی بازگشت . طی دو هفته اول بعد عمل باید از انجام کارهای سنگین خودداری کرد ولی پس از آن ورزش و فعالیت سنگین موجب عود واریکوسل نمی شود و بلامانع است.

5-پس از جراحی تا کی باید پانسمان را تعویض کرد ؟

پانسمان شما قبل از ترخیص از بیمارستان تعویض خواهد شد. این پانسمان را دو روز بعد از عمل بردارید و اگر ترشحی وجود نداشته باشد پس از دیگر نیاز به پانسمان ندارید.

 6-چه مدت پس از عمل می توان به حمام رفت؟

در صورتی که محل زخم ترشح نداشته باشد ، دو روز بعد از عمل می توان به حمام رفت.

7-بخیه ها کی خارج می شوند؟

بسته به نظر پزشک پس از هفت الی ده روز خارج می شوند.

8-پس از ترخیص چه دارویی نیاز است؟

بسته به نیاز ، مسکن و آنتی بیوتیک توسط پزشک تجویز می شود و در صورتی که عمل به علت ناباروری بوده است ، داروهای دیگری هم لازم است.

9- آیا جای برش عمل باقی می ماند؟

جای یک برش حدود چهار سانتیمتری در محل عمل باقی میماند که بتدریج کم رنگ می شود.

 

 

 بیمارستان سجاد کرمانشاه