-دیابت بارداری چیست ؟

دیابت بارداری به عدم تحمل کربوهیدرات ( مواد  قندی ) با شدت های مختلف که اولین بار در طی بارداری شناخته یا ایجاد شده باشد ، اطلاق می گردد.در اکثر موارد دیابت بارداری بعد از زایمان برمی گردد .تغییراتی که در بدن رخ داده و باعث دیابت بارداری شده در دوران بارداری رخ می دهد و بعد از تولد نوزاد بدن به حالت طبیعی برمی گردد و این شرایط برطرف می شود.دیابت بارداری قابل درمان است مخصوصا اگر زود تشخیص داده شود.بهترین روش کنترل دیابت بارداری تشخیص زودرس و درمان سریع است.

-چرا بعضی از خانم ها دچار دیابت بارداری می گردند ؟

معمولا بدن اکثر غذاها را به یک نوع قند به نامگلوکز تبدیل می کند.بدن هورمونی به نام انسولین می سازد که گلوکز را از خون گرفته و وارد سلول ها می کند . در خانم های دارای دیابت بارداری ، گلوکز نمی تواند وارد سلول ها شود ، بنابراین مقدار آن در خون بالاتر از حد طبیعی می گردد و این باعث ایجاد دیابت بارداری می شود.

-نشانه های دیابت بارداری چیست ؟

در اکثر موارد علامت واضحی وجود ندارد اما برخی علائم شامل موارد زیر می باشد :

افزایش احساس تشنگی ، افزایش دفعات و حجم ادرار ، کاهش وزن علی رغم افزایش اشتها ، خستگی مفرط ، تهوع و استفراغ ، عفونت های مکرر .

-آزمایش تشخیص دیابت بارداری :

تشخیص دیابت بارداری دارای دو مرحله است:

1.یک لیوان نوشیدنی حاوی 50 گرم پودر گلوکز را بدون توجه به آخرین وعده غذایی نوشیده و بعد از گذشت مدت معینی یک نمونه خون گرفته می شود.اگر میزان قند خون کم تر از 130 میلی گرم در دسی لیتر باشد طبیعی است.

2.اگر میزان قند خون بالا باشد ممکن است دچار دیابت بارداری باشید.در این حالت برای اثبات بیماری باید آزمایش اندازه گیری قند خون در 4 نوبت ناشتا ، یک ساعت ، دو ساعت و سه ساعت بعد از مصرف 100 گرم پودر گلوکز ، انجام شود.

-تشخیص دیابت بارداری :

در صورتی که دچار یکی از موارد زیر باشید به محض تشخیص بارداری باید آزمایش انجام شود :

چاقی ، سابقه فامیلی دیابت ، سابقه دیابت بارداری ، سابقه تولد نوزاد دارای وزن بالا ، گلوکزوری ( وجود قند در ادرار ) .

-اگر همه شرایط زیر را دارا هستید احتیاجی به انجام آزمایش نیست :

سن کم تر از 25 سال ، وزن طبیعی قبل از بارداری ، عدم وجود سابقه دیابت در فامیل درجه اول ، عدم سابقه اختلال تحمل گلوکز ، عدم سابقه پیامد نامطلوب بارداری.

در صورت عدم وجود حتی یک مورد از شرایط بالا باید در هفته های 24 تا 28 آزمایش باید  انجام گیرد.

 -اگر دیابت بارداری درمان نشود :

اکثر خانم های دچار دیابت بارداری در صورت کنترل بیماری دارای بارداری طبیعی و نوزادان سالم هستند.

اگر درمان صورت نگیرد :

دارای نوزاد با وزن بالا می شوند و به همین دلیل باید سزارین شوند که خطر عفونت را افزایش می دهد  و دوره بهبود را طولانی تر می کند.این نوزادان در خطر بیش تر پیدایش سندرم دیسترس تنفسی ( بیماری که تنفس کودک را با مشکل مواجه می کند ) قرار می گیرند.شانس چاقی در کودکان بیش تر می شود.خطر ابتلا به دیابت کودکان ، در بزرگ سالی بیش تر می شود.

-چه باید کرد ؟

هدف از درمان نگه داری سطح قند خون در محدوده طبیعی در حین بارداری است.در طول دوران بارداری باید قند خون به دقت کنترل شود. فیبر موجود در غذاهای گیاهی که غیر قابل هضم است ، با آهسته کردن تخلیه معده و جذب روده ای ، اثر مثبتی بر تنظیم قند خون دارد ، از این رو مصرف روزانه 15 گرم فیبر توصیه می شود.فعالیت ورزشی منظم با اجازه پزشک متخصص زنان برای پیشگیری و درمان دیابت بارداری مناسب است.در صورتی که ورزش هوارسان خفیف تا متوسط 4 بار در هفته و هر بار 25 تا 40 دقیقه با فواصل استر احت 5 دقیقه ای انجام شود می تواند مفید باشد.ورزش مناسب همراه با رژیم غذایی صحیح ، اثری مناسب تر دارد.اگر تغذیه درمانی نتواند قند خون را در محدوده طبیعی نگه دارد  درمان با انسولین شروع می شود.

-پس از تولد نوزاد چه باید کرد ؟

6 تا 12 هفته پس از زایمان آزمایش تحمل گلوکز انجام شود.

مصرف مواد قندی را کاهش دهند و وزن خود را در حد مطلوب نگه دارند.

 

 

 

 

  بیمارستان سجاد کرمانشاه